Fulltextové vyhledávání

8. 4. Ema

Zítra: Dušan

Hlasování k soutěži Nejlépe opravená kulturní památka Jihomoravského kraje v roce 2019

Do 31.3.2020 je možné hlasovat pro nejlépe opravenou památku. Za náš městys je v soutěži socha Boha Otce před kostelem sv. Michaela archanděla.

 

Provoz Úřadu městyse

Budova úřadu městyse Švábenice včetně matriky je do odvolání uzavřena. Poplatky za komunální odpad, stočné a nájmy je možné platit pouze bezhotovostně. Informace na číslech 517 365 602, 517 365 622, 733 642 423 a email mestys@svabenice.cz

 

Informace k aktuálním opatřením onemocnění koronavirem COVID-19

Aktuální informace hledejte na těchto stránkách:

https://koronavirus.mzcr.cz

https://www.mvcr.cz

Informační linka v souvislosti s koronavirem Covid-19: 1212. V případě vážných zdravotních problémů či ohrožení života volejte linky 155 a 112

 

Nemocnice Vyškov

V souvislosti s pokračující epidemií koronaviru COVID-19 přijala Nemocnice Vyškov s platností od 19. 3. 2020 od 6:00 hodin do odvolání následující opatření: 

Vstup do nemocnice bude pouze přes hlavní vrátnici areálu. Ostatní vstupy do areálu nemocnice a polikliniky jsou pro veřejnost uzavřeny.  U hlavní vrátnice je postaven červený stan HZS (dále jen STAN) sloužící k základnímu třídění pacientů. Pracovníky nemocnice zde bude všem pacientům odebrána základní epidemiologická anamnéza a změřena teplota. Dále budou pacienti postupovat dle pokynů personálu STANU. Pacienti bez kartičky, kterou obdrží ve STANU, nebudou v nemocnici dále ošetřeni. 

Motorizovaní pacienti mohou pouze na veřejná parkoviště před nemocnicí. Odůvodněné výjimky, např. urgentní porod, sanitní vozy, zásobování a imobilní pacienti, včetně doprovodu budou vyhodnoceny pracovníky STANU. 

Provozní doba STANU:

Po-Pá    6:00-17:00 hodin

So-Ne    8:00-16:00 hodin

Mimo tuto dobu budou pacienti pracovníky vrátnice nasměrováni na LSPP nebo vyčleněnou ambulanci v nemocnici. Kantýna u vrátnice bude sloužit pouze pro zaměstnance nemocnice. Nikoliv pro veřejnost. Žádáme všechny spoluobčany, aby do areálu nemocnice nevstupovali bez roušky či jiné ochrany nosu a úst.

 

Aktuální situace ve Švábenicích

Doporučujeme všem registraci do našeho elektronického hlášení rozhlasu. Budete mít vždy aktuální informace. 

 rozhlas.pngodebirat.png androidplay.png appstore.png


Svabenice_Znak_2D.png

Upozorňujeme majitele vozidel na porušování Zákona o provozu na pozemních komunikacích. Při stání je nutné ponechat na komunikaci minimálně 6 metrů volného místa. Také je zakázáno parkovat na travnatých plochách v majetku městyse. V případě porušení bude přivolána Police ČR.


Svabenice_Znak_2D.png

Městys Švábenice aktuálně nabízí k odkoupení pozemky v lokalitě "Zábraní" o výměře cca 1000 m². Ke stažení:pdf[2].pngpdf[2].pngpdf[2].png

rozhlas.png

Zmeškali jste někdy důležité informace? Nechte si zasílat aktuality, oznámení a jiná upozornění z městyse SMS zprávami, e-maily nebo aplikací pro chytré telefony.

odebirat.png androidplay.png appstore.png

most
Drobečková navigace

Úvod > Městys > Památky a osobnosti > Petr Pištělka

Petr Pištělka

14. července 1887 se narodil přední moravský malíř, švábenický rodák Petr Pištělka. Jako mnoho jiných chudobných chlapců, nemohl po skončení základní školy ani pomyslet na umělecká studia, i když se u něj již odmalička projevoval mimořádný kreslířský talent. Jako druhé ze sedmi dětí krejčovského mistra, musel jít do světa učit se malířem pokojů. V Přerově po vyučení malířem pokojů, písma, obrazů a divadelních dekorací se mu přece jen v roce 1908 podařilo dostat se na pražskou Akademii výtvarných umění, kde nejvíce přilnul k Hanuši Schweigerovi pro jeho laskavost, citlivost a pochopení k ponižovaným. To byly vlastnosti, které si Petr Pištělka přinesl z rodného domova. Proto velmi těžce snášel a nikdy se nevyrovnal s hrůzami I. světové války, do které musel odejít. Podařilo se mu však přežít a v roce 1920 se jako ruský legionář vrátil do rodných Švábenic, kde se natrvalo usadil.

Jeho švábenický ateliér se stal oázou pracovitosti, tvůrčích záměrů i uměleckých zápasů. Petr Pištělka se tady rozhodl zobrazit milovanou Hanou. Proto studoval její lid, jeho zvyky, oblečení, zábavu, práci, studoval jeho obydlí a nevynechal snad žádnou zajímavost, která patřila k životu.

pistelka.jpg

Seznámil se i s literaturou o Hané a napsal stať o lidovém kroji ve Švábenicích. A tak na jeho obrazech a kresbách navždy bude zachována Haná se zaniklým způsobem života, krásou krojů a zvyků jejího lidu.

Připomeňme alespoň rozměrný obraz Hanácká svatba v bývalé vyškovské spořitelně nebo barevná okna s motivy vědy a práce, vytvořená pro budovu tehdejšího MNV ve Švábenicích, či jeho ilustrace Vyhlídalových a Bystřinových povídek. Ilustroval však také Bezručovy Slezské písně a Havlíčkovy Epigramy. Petr Pištělka se neuzavíral ve svém švábenickém ateliéru, ale naopak. Množství kreseb, akvarelů i maleb vytvořil ze svých cest po Itálii, Japonsku, polském Pomoří a jugoslávské Makedonii. Rovněž jeho črty z Podkarpatské Rusi a Valašska mají velkou uměleckou hodnotu. Právě v kresbách a akvarelech byl největším mistrem. Množství námětů vychází z rodných Švábenic, ale objevují se i náměty z Dědic, Hlubočan, Hoštic, Vyškova a podhůří Drahanské vrchoviny. Pro chrám ve Švábenicích namaloval rozměrný obraz slovanských světců Cyrila a Metoděje. Je autorem několika dalších oltářních obrazů – v Olešnici u Boskovic, Žalkovicích u Přerova, Želči u Prostějova a Višňové u Moravského Krumlova.

pistelka3.jpg

Rozsahem a hodnotou však vyniká výzdoba chrámu sv. Cyrila a Metoděje v Brně-Židenicích. Další krásnou památkou na Petra Pištělku jsou sluneční hodiny a pamětní deska faráře Jana Vyhlídala na farní budově ve Švábenicích. Z menších jeho prací v městečku je nutno zmínit alespoň sgrafita kolem poprsí sv. Václava ve farní zídce a výzdobu kapličky ve Zmole.

Rozsáhlé dílo umělecké bude pro generace příští svědectvím doby, v níž vznikalo a rostlo. Bude dokladem schopnosti a pracovní vytrvalosti svého tvůrce – člověka, malíře a umělce. Petr Pištělka zemřel 22. července 1963. 

pistelka4.jpg

pistelka_0.jpg

pistelka2.jpg

pistelka5.jpg