10. 12. Julie

Zítra: Dana

Fulltextové vyhledávání 2.0

Muzeum

Z technických důvodů, je do odvolání muzeum pro veřejnost uzavřeno.

Optická síť

V těchto dnech je na území městyse budována optická síť společnosti Infos Art s.r.o.. Prosíme občany o shovívavost při výkopových pracích prováděných na pozemcích v majetku Městyse Švábenice. Během výstavby Vás bude kontaktovat stavbyvedoucí pan Josef Cina, tel. +420 605 141 630, který Vás požádá o určení místa vstupu optické přípojky do objektu. Koordinátorem stavby je pan Eduard Tomanek, tel. +420 737 250 394, vedoucím výstavby a projekce paní Ing. Ludmila Čtvrtečková, tel. +420 720 979 032.

Doporučujeme našim občanům nyní provést realizaci přípojky až do svého domu, protože je to v tuto chvíli zdarma. Vybudování přípojky k ničemu nezavazuje, jen umožňuje připojení k vysokorychlostnímu internetu. Vybudování přípojky v budoucnosti by bylo opět spojeno s výkopovými pracemi a musel by si ho žadatel o připojení hradit sám.


 

 

Svabenice_Znak_2D.png

Upozorňujeme majitele vozidel na porušování Zákona o provozu na pozemních komunikacích. Při stání je nutné ponechat na komunikaci minimálně 6 metrů volného místa. Také je zakázáno parkovat na travnatých plochách v majetku městyse. V případě porušení bude přivolána Police ČR. 

rozhlas.png

Zmeškali jste někdy důležité informace? Nechte si zasílat aktuality, oznámení a jiná upozornění z městyse SMS zprávami, e-maily nebo aplikací pro chytré telefony.

odebirat.png androidplay.png appstore.png

most
Drobečková navigace

Úvod > Městys > Památky a osobnosti > Petr Pištělka

Petr Pištělka

14. července 1887 se narodil přední moravský malíř, švábenický rodák Petr Pištělka. Jako mnoho jiných chudobných chlapců, nemohl po skončení základní školy ani pomyslet na umělecká studia, i když se u něj již odmalička projevoval mimořádný kreslířský talent. Jako druhé ze sedmi dětí krejčovského mistra, musel jít do světa učit se malířem pokojů. V Přerově po vyučení malířem pokojů, písma, obrazů a divadelních dekorací se mu přece jen v roce 1908 podařilo dostat se na pražskou Akademii výtvarných umění, kde nejvíce přilnul k Hanuši Schweigerovi pro jeho laskavost, citlivost a pochopení k ponižovaným. To byly vlastnosti, které si Petr Pištělka přinesl z rodného domova. Proto velmi těžce snášel a nikdy se nevyrovnal s hrůzami I. světové války, do které musel odejít. Podařilo se mu však přežít a v roce 1920 se jako ruský legionář vrátil do rodných Švábenic, kde se natrvalo usadil.

Jeho švábenický ateliér se stal oázou pracovitosti, tvůrčích záměrů i uměleckých zápasů. Petr Pištělka se tady rozhodl zobrazit milovanou Hanou. Proto studoval její lid, jeho zvyky, oblečení, zábavu, práci, studoval jeho obydlí a nevynechal snad žádnou zajímavost, která patřila k životu.

pistelka.jpg

Seznámil se i s literaturou o Hané a napsal stať o lidovém kroji ve Švábenicích. A tak na jeho obrazech a kresbách navždy bude zachována Haná se zaniklým způsobem života, krásou krojů a zvyků jejího lidu.

Připomeňme alespoň rozměrný obraz Hanácká svatba v bývalé vyškovské spořitelně nebo barevná okna s motivy vědy a práce, vytvořená pro budovu tehdejšího MNV ve Švábenicích, či jeho ilustrace Vyhlídalových a Bystřinových povídek. Ilustroval však také Bezručovy Slezské písně a Havlíčkovy Epigramy. Petr Pištělka se neuzavíral ve svém švábenickém ateliéru, ale naopak. Množství kreseb, akvarelů i maleb vytvořil ze svých cest po Itálii, Japonsku, polském Pomoří a jugoslávské Makedonii. Rovněž jeho črty z Podkarpatské Rusi a Valašska mají velkou uměleckou hodnotu. Právě v kresbách a akvarelech byl největším mistrem. Množství námětů vychází z rodných Švábenic, ale objevují se i náměty z Dědic, Hlubočan, Hoštic, Vyškova a podhůří Drahanské vrchoviny. Pro chrám ve Švábenicích namaloval rozměrný obraz slovanských světců Cyrila a Metoděje. Je autorem několika dalších oltářních obrazů – v Olešnici u Boskovic, Žalkovicích u Přerova, Želči u Prostějova a Višňové u Moravského Krumlova.

pistelka3.jpg

Rozsahem a hodnotou však vyniká výzdoba chrámu sv. Cyrila a Metoděje v Brně-Židenicích. Další krásnou památkou na Petra Pištělku jsou sluneční hodiny a pamětní deska faráře Jana Vyhlídala na farní budově ve Švábenicích. Z menších jeho prací v městečku je nutno zmínit alespoň sgrafita kolem poprsí sv. Václava ve farní zídce a výzdobu kapličky ve Zmole.

Rozsáhlé dílo umělecké bude pro generace příští svědectvím doby, v níž vznikalo a rostlo. Bude dokladem schopnosti a pracovní vytrvalosti svého tvůrce – člověka, malíře a umělce. Petr Pištělka zemřel 22. července 1963. 

pistelka4.jpg

pistelka_0.jpg

pistelka2.jpg

pistelka5.jpg