18. 7. Drahomíra

Zítra: Čeněk

Fulltextové vyhledávání 2.0

Muzeum

Z technických důvodů, je do odvolání muzeum pro veřejnost uzavřeno.

Optická síť

V těchto dnech je na území městyse budována optická síť společnosti Infos Art s.r.o.. Prosíme občany o shovívavost při výkopových pracích prováděných na pozemcích v majetku Městyse Švábenice. Během výstavby Vás bude kontaktovat stavbyvedoucí pan Josef Cina, tel. +420 605 141 630, který Vás požádá o určení místa vstupu optické přípojky do objektu. Koordinátorem stavby je pan Eduard Tomanek, tel. +420 737 250 394, vedoucím výstavby a projekce paní Ing. Ludmila Čtvrtečková, tel. +420 720 979 032.

Doporučujeme našim občanům nyní provést realizaci přípojky až do svého domu, protože je to v tuto chvíli zdarma. Vybudování přípojky k ničemu nezavazuje, jen umožňuje připojení k vysokorychlostnímu internetu. Vybudování přípojky v budoucnosti by bylo opět spojeno s výkopovými pracemi a musel by si ho žadatel o připojení hradit sám.


 

 

Svabenice_Znak_2D.png

Upozorňujeme majitele vozidel na porušování Zákona o provozu na pozemních komunikacích. Při stání je nutné ponechat na komunikaci minimálně 6 metrů volného místa. Také je zakázáno parkovat na travnatých plochách v majetku městyse. V případě porušení bude přivolána Police ČR. 

rozhlas.png

Zmeškali jste někdy důležité informace? Nechte si zasílat aktuality, oznámení a jiná upozornění z městyse SMS zprávami, e-maily nebo aplikací pro chytré telefony.

odebirat.png androidplay.png appstore.png

most
Drobečková navigace

Úvod > Městys > Památky a osobnosti > Kříže a sochy

Kříže a sochy

Sousoší nejsvětější Trojice

Nejstarší kulturní památkou je sousoší nejsvětější Trojice, jehož autor je bohužel neznámý. K postavení došlo bezprostředně po velikém požáru roku 1709, který zničil starý kostel a než došlo k postavení nového, konávaly se tu asi pobožnosti. Je zapsán v seznamu kulturních památek.

Sousoší stojí na náměstí a je opatřeno nápisem: "Ternigenae. Ke cti a chvále nejsvětější Trojice boží roku 1711 postavena a roku 1874 opravena jsem byla."

kriz.jpg

Sousoší před kostelem

Nejcennějšími ze všech památek je sousoší před vstupem do kostela, které pochází z roku 1756 a zhotovil je olomoucký sochař Jan Scherhauf. Představují Krista na modlitbách v Getsemanské zahradě s andělem a Boha Otce s křížem a kalichem. Jsou zapsány v seznamu kulturních památek.

sochaandel01.jpg sochaotce01.jpg

Socha sv. Floriána

patrona proti ohni, z roku 1711 byla opravena roku 1853 a 2002. Autor sochy nebyl zjištěn. Socha je umístěna na náměstí mezi dvěma lipami. Je zapsána v seznamu kulturních památek.

socha.jpg

Socha sv. Jana Nepomuckého

 z roku 1746 z odkazu děkana P. Floriána Tettauera, která stojí u autobusové zastávky u potoka. Je zapsána v seznamu kulturních památek.

sochanepomucky01.jpg

Druhá socha sv. Jana Nepomuckého

z roku 1746 stávala pod lípami na Trávníku a dal ji zhotovit švábenický občan Michal Roblík. Za jejich tvůrce je považován kameník-sochař František Šašina, který žil ve Švábenicích v letech 1706–1780. Tato socha byla bohužel při úpravě terénu roku 1950 zničena. Dnes je na kamenném podstavci, který se zachoval, umístěn železný kříž.

Kříž z roku 1767 na hřbitově

Hlavní hřbitovní kříž pozdně barokního typu z roku 1767 je umístěn na místním hřbitově. Je zapsán v seznamu kulturních památek.

krizhrbitov.jpg

Kamenný kříž pod kostelem

je zbudovaný roku 1859 Dominikem Dohnalem, sousedem Švábenickým, na paměť posvěcení obnoveného švábenického kostela 2. října 1859. V roce 2009 byla provedena celková oprava kříže. Kamenické práce prováděla firma Vítězslav Váradi, Olomoučany 237. Dne 4. října 2009 byl tento kříž slavnostně posvěcen.

Kříž na Hradisku

věnoval městečku dlouholetý kaplan P. František Uličný v roce 1872. Kříž najdeme přes cestu naproti Domu mládeže. Celková oprava kříže byla provedena v roce 2009.

Drbalův kříž

z roku 1766, postavený mlynářem Janem Drbalem č. 75. Kříž je umístěn v poli nad Záhumením. Je možné ho vidět směrem po cestě k dubu.

Kříž u Lapače

z roku 1747 je umístěn u lípy na křižovatce u Lapače.

Kříž na Padělkách

z roku 1862 stojí na křižovatce na Padělkách

Kříž u pálenice

u Punčochářového mlýna je bez uvedení letopočtu . Nápis na podstavci: "Jestliže s Kristem trpíme, budeme i s ním oslaveni."

Kříž na Blatech

bez uvedení letopočtu. Nápis na podstavci: "Ke cti a chvále Boží vystavěla obec Švábenice nákladem Aloise Heroudka 87." Kříž stojí u polní cesty směrem na Tištín u plotu ZOD kde stojí také lípa. 

Kamenný sloupek s poprsím sv. Cyrila a Metoděje

u silnice do Dětkovic z roku 1929. Vyrobil jej Oldřich Veselý z Ivanovic na Hané. Nápis na sloupku zní: "Apoštolé Slovanů orodujte za nás."