Fulltextové vyhledávání

8. 4. Ema

Zítra: Dušan

Hlasování k soutěži Nejlépe opravená kulturní památka Jihomoravského kraje v roce 2019

Do 31.3.2020 je možné hlasovat pro nejlépe opravenou památku. Za náš městys je v soutěži socha Boha Otce před kostelem sv. Michaela archanděla.

 

Provoz Úřadu městyse

Budova úřadu městyse Švábenice včetně matriky je do odvolání uzavřena. Poplatky za komunální odpad, stočné a nájmy je možné platit pouze bezhotovostně. Informace na číslech 517 365 602, 517 365 622, 733 642 423 a email mestys@svabenice.cz

 

Informace k aktuálním opatřením onemocnění koronavirem COVID-19

Aktuální informace hledejte na těchto stránkách:

https://koronavirus.mzcr.cz

https://www.mvcr.cz

Informační linka v souvislosti s koronavirem Covid-19: 1212. V případě vážných zdravotních problémů či ohrožení života volejte linky 155 a 112

 

Nemocnice Vyškov

V souvislosti s pokračující epidemií koronaviru COVID-19 přijala Nemocnice Vyškov s platností od 19. 3. 2020 od 6:00 hodin do odvolání následující opatření: 

Vstup do nemocnice bude pouze přes hlavní vrátnici areálu. Ostatní vstupy do areálu nemocnice a polikliniky jsou pro veřejnost uzavřeny.  U hlavní vrátnice je postaven červený stan HZS (dále jen STAN) sloužící k základnímu třídění pacientů. Pracovníky nemocnice zde bude všem pacientům odebrána základní epidemiologická anamnéza a změřena teplota. Dále budou pacienti postupovat dle pokynů personálu STANU. Pacienti bez kartičky, kterou obdrží ve STANU, nebudou v nemocnici dále ošetřeni. 

Motorizovaní pacienti mohou pouze na veřejná parkoviště před nemocnicí. Odůvodněné výjimky, např. urgentní porod, sanitní vozy, zásobování a imobilní pacienti, včetně doprovodu budou vyhodnoceny pracovníky STANU. 

Provozní doba STANU:

Po-Pá    6:00-17:00 hodin

So-Ne    8:00-16:00 hodin

Mimo tuto dobu budou pacienti pracovníky vrátnice nasměrováni na LSPP nebo vyčleněnou ambulanci v nemocnici. Kantýna u vrátnice bude sloužit pouze pro zaměstnance nemocnice. Nikoliv pro veřejnost. Žádáme všechny spoluobčany, aby do areálu nemocnice nevstupovali bez roušky či jiné ochrany nosu a úst.

 

Aktuální situace ve Švábenicích

Doporučujeme všem registraci do našeho elektronického hlášení rozhlasu. Budete mít vždy aktuální informace. 

 rozhlas.pngodebirat.png androidplay.png appstore.png


Svabenice_Znak_2D.png

Upozorňujeme majitele vozidel na porušování Zákona o provozu na pozemních komunikacích. Při stání je nutné ponechat na komunikaci minimálně 6 metrů volného místa. Také je zakázáno parkovat na travnatých plochách v majetku městyse. V případě porušení bude přivolána Police ČR.


Svabenice_Znak_2D.png

Městys Švábenice aktuálně nabízí k odkoupení pozemky v lokalitě "Zábraní" o výměře cca 1000 m². Ke stažení:pdf[2].pngpdf[2].pngpdf[2].png

rozhlas.png

Zmeškali jste někdy důležité informace? Nechte si zasílat aktuality, oznámení a jiná upozornění z městyse SMS zprávami, e-maily nebo aplikací pro chytré telefony.

odebirat.png androidplay.png appstore.png

most
Drobečková navigace

Úvod > Městys > Památky a osobnosti > Kříže a sochy

Kříže a sochy

Sousoší nejsvětější Trojice

Nejstarší kulturní památkou je sousoší nejsvětější Trojice, jehož autor je bohužel neznámý. K postavení došlo bezprostředně po velikém požáru roku 1709, který zničil starý kostel a než došlo k postavení nového, konávaly se tu asi pobožnosti. Je zapsán v seznamu kulturních památek.

Sousoší stojí na náměstí a je opatřeno nápisem: "Ternigenae. Ke cti a chvále nejsvětější Trojice boží roku 1711 postavena a roku 1874 opravena jsem byla."

kriz.jpg

Sousoší před kostelem

Nejcennějšími ze všech památek je sousoší před vstupem do kostela, které pochází z roku 1756 a zhotovil je olomoucký sochař Jan Scherhauf. Představují Krista na modlitbách v Getsemanské zahradě s andělem a Boha Otce s křížem a kalichem. Jsou zapsány v seznamu kulturních památek.

sochaandel01.jpg sochaotce01.jpg

Socha sv. Floriána

patrona proti ohni, z roku 1711 byla opravena roku 1853 a 2002. Autor sochy nebyl zjištěn. Socha je umístěna na náměstí mezi dvěma lipami. Je zapsána v seznamu kulturních památek.

socha.jpg

Socha sv. Jana Nepomuckého

 z roku 1762 z odkazu děkana P. Floriána Tettauera, která stojí u autobusové zastávky u potoka. Je zapsána v seznamu kulturních památek.

sochanepomucky01.jpg

Druhá socha sv. Jana Nepomuckého

z roku 1746 stávala pod lípami na Trávníku a dal ji zhotovit švábenický občan Michal Roblík. Za jejich tvůrce je považován kameník-sochař František Šašina, který žil ve Švábenicích v letech 1706–1780. Tato socha byla bohužel při úpravě terénu roku 1950 zničena, a tak zůstala pouze socha z roku 1762. Dnes je na kamenném podstavci, který se zachoval, umístěn železný kříž.

Kříž z roku 1767 na hřbitově

Hlavní hřbitovní kříž pozdně barokního typu z roku 1767 je umístěn na místním hřbitově. Je zapsán v seznamu kulturních památek.

krizhrbitov.jpg

Kamenný kříž pod kostelem

je zbudovaný roku 1859 Dominikem Dohnalem, sousedem Švábenickým, na paměť posvěcení obnoveného švábenického kostela 2. října 1859. V roce 2009 byla provedena celková oprava kříže. Kamenické práce prováděla firma Vítězslav Váradi, Olomoučany 237. Dne 4. října 2009 byl tento kříž slavnostně posvěcen.

Kříž na Hradisku

věnoval městečku dlouholetý kaplan P. František Uličný v roce 1872. Kříž najdeme přes cestu naproti Domu mládeže. Celková oprava kříže byla provedena v roce 2009.

Drbalův kříž

z roku 1766, postavený mlynářem Janem Drbalem č. 75. Kříž je umístěn v poli nad Záhumením. Je možné ho vidět směrem po cestě k dubu.

Kříž u Lapače

z roku 1747 je umístěn u lípy na křižovatce u Lapače.

Kříž na Padělkách

z roku 1862 stojí na křižovatce na Padělkách

Kříž u pálenice

u Punčochářového mlýna je bez uvedení letopočtu . Nápis na podstavci: "Jestliže s Kristem trpíme, budeme i s ním oslaveni."

Kříž na Blatech

bez uvedení letopočtu. Nápis na podstavci: "Ke cti a chvále Boží vystavěla obec Švábenice nákladem Aloise Heroudka 87." Kříž stojí u polní cesty směrem na Tištín u plotu ZOD kde stojí také lípa. 

Kamenný sloupek s poprsím sv. Cyrila a Metoděje

u silnice do Dětkovic z roku 1929. Vyrobil jej Oldřich Veselý z Ivanovic na Hané. Nápis na sloupku zní: "Apoštolé Slovanů orodujte za nás."