22. 5. Emil

Zítra: Vladimír

Fulltextové vyhledávání 2.0

Muzeum

Z technických důvodů, je do odvolání muzeum pro veřejnost uzavřeno.

Optická síť

V těchto dnech je na území městyse budována optická síť společnosti Infos Art s.r.o.. Prosíme občany o shovívavost při výkopových pracích prováděných na pozemcích v majetku Městyse Švábenice. Během výstavby Vás bude kontaktovat stavbyvedoucí pan Josef Cina, tel. +420 605 141 630, který Vás požádá o určení místa vstupu optické přípojky do objektu. Koordinátorem stavby je pan Eduard Tomanek, tel. +420 737 250 394, vedoucím výstavby a projekce paní Ing. Ludmila Čtvrtečková, tel. +420 720 979 032.

Doporučujeme našim občanům nyní provést realizaci přípojky až do svého domu, protože je to v tuto chvíli zdarma. Vybudování přípojky k ničemu nezavazuje, jen umožňuje připojení k vysokorychlostnímu internetu. Vybudování přípojky v budoucnosti by bylo opět spojeno s výkopovými pracemi a musel by si ho žadatel o připojení hradit sám.


 

 

Svabenice_Znak_2D.png

Upozorňujeme majitele vozidel na porušování Zákona o provozu na pozemních komunikacích. Při stání je nutné ponechat na komunikaci minimálně 6 metrů volného místa. Také je zakázáno parkovat na travnatých plochách v majetku městyse. V případě porušení bude přivolána Police ČR. 

rozhlas.png

Zmeškali jste někdy důležité informace? Nechte si zasílat aktuality, oznámení a jiná upozornění z městyse SMS zprávami, e-maily nebo aplikací pro chytré telefony.

odebirat.png androidplay.png appstore.png

most
Drobečková navigace

Úvod > Městys > Památky a osobnosti > Kapličky

Kapličky

Kaplička ve Zmole

Ve Zmole v tzv. „Údolí lásky“ stála dřevěná kaple Panny Marie Lurdské z roku 1888 a za ní bývala studánka se zdravou vodou. Nad ní byla zídka s výklenkem a v něm obrázek sv. Anděla Strážného. Tato zídka byla zbourána a dle plánu akademického malíře Petra Pištělky byla vystavěna kaplička s hanáckým ornamentem. Petr Pištělka namaloval na plechu sv. anděla strážce se dvěma dětmi. Kapli postavili místní občané. Posvěcena byla 29. května 1932. V pondělí svatodušní 21. května 1888 byla v kostele posvěcena socha Panny Marie Lurdské a přenesena slavnostně do dřevěné kaple ve Zmole.

V roce 1934 bylo započato s úpravou kolem kaple. Petr Pištělka navrhl opravu dřevěné kaple Panny Marie. Dne 8. července 1934 byla kaplička předána v té podobě, jak jsme ji znali ještě v roce 2001. Poslední velké opravy byly provedeny v letech 1981 až 1982.

V sobotu 4. srpna 2001 v 18 hodin se přehnala přes Švábenice silná větrná smršť s deštěm, jakou si nepamatují ani ti nejstarší pamětníci. Vichřice, přicházející směrem od Brna a směřující na Kroměříž, vyvracela vzrostlé stromy. Největší škody byly napáchány v pásmu rybníka a ve Zmole. V obci byly škody minimální.

Dřevěná kaplička byla zcela zničena pádem dvou vzrostlých lip. V průběhu roku 2002 byla kaplička místními občany znovu postavena. V sobotu 9. října 2004 přišla chvíle, kdy obnovená kaple Panny Marie Lurdské byla slavnostně posvěcena.

kaple03.jpg kaple01.jpg 

Kaplička na Hradě

Tato kaple Panny Marie byla postavena z dobrovolných příspěvků občanů švábenických roku 1877 na místě, kde stával sídelní hrad Pánů ze Švábenic. Posvěcena byla 26. srpna 1877 Emanuelem – hrabětem z Pöettingu, kanovníkem olomouckým, bývalým farářem švábenickým.

KAPLICKA.JPG

Kaplička Sv. Václava

Z roku 1929 je kaplička zřízená ve farní zdi zahrady. Vytesané poprsí sv. Václava bylo od sochaře Oldřicha Veselého z Ivanovic dle návrhu akademického sochaře Julia Pelikána. Byla zbudována u příležitosti oslav 1 000. výročí světcovy smrti. Všechny prostředky spojené se zřízením kapličky daroval tehdejší farář Eduard Tabáček.

IMG_0657.jpg

Kaplička na Pasekách

V roce 1890 bylo povoleno Antonii Řezníčkové postavit kapličku na Pasekách.

kaplickanapasekach50.jpg