Fulltextové vyhledávání

29. 3. Taťána

Zítra: Arnošt

Hlasování k soutěži Nejlépe opravená kulturní památka Jihomoravského kraje v roce 2019

Do 31.3.2020 je možné hlasovat pro nejlépe opravenou památku. Za náš městys je v soutěži socha Boha Otce před kostelem sv. Michaela archanděla.

 

Provoz Úřadu městyse

Budova úřadu městyse Švábenice včetně matriky je do odvolání uzavřena. Poplatky za komunální odpad, stočné a nájmy je možné platit pouze bezhotovostně. Informace na číslech 517 365 602, 517 365 622, 733 642 423 a email mestys@svabenice.cz

 

Informace k aktuálním opatřením onemocnění koronavirem COVID-19

Aktuální informace hledejte na těchto stránkách:

https://koronavirus.mzcr.cz

https://www.mvcr.cz

Informační linka v souvislosti s koronavirem Covid-19: 1212. V případě vážných zdravotních problémů či ohrožení života volejte linky 155 a 112

 

Nemocnice Vyškov

V souvislosti s pokračující epidemií koronaviru COVID-19 přijala Nemocnice Vyškov s platností od 19. 3. 2020 od 6:00 hodin do odvolání následující opatření: 

Vstup do nemocnice bude pouze přes hlavní vrátnici areálu. Ostatní vstupy do areálu nemocnice a polikliniky jsou pro veřejnost uzavřeny.  U hlavní vrátnice je postaven červený stan HZS (dále jen STAN) sloužící k základnímu třídění pacientů. Pracovníky nemocnice zde bude všem pacientům odebrána základní epidemiologická anamnéza a změřena teplota. Dále budou pacienti postupovat dle pokynů personálu STANU. Pacienti bez kartičky, kterou obdrží ve STANU, nebudou v nemocnici dále ošetřeni. 

Motorizovaní pacienti mohou pouze na veřejná parkoviště před nemocnicí. Odůvodněné výjimky, např. urgentní porod, sanitní vozy, zásobování a imobilní pacienti, včetně doprovodu budou vyhodnoceny pracovníky STANU. 

Provozní doba STANU:

Po-Pá    6:00-17:00 hodin

So-Ne    8:00-16:00 hodin

Mimo tuto dobu budou pacienti pracovníky vrátnice nasměrováni na LSPP nebo vyčleněnou ambulanci v nemocnici. Kantýna u vrátnice bude sloužit pouze pro zaměstnance nemocnice. Nikoliv pro veřejnost. Žádáme všechny spoluobčany, aby do areálu nemocnice nevstupovali bez roušky či jiné ochrany nosu a úst.

 

Aktuální situace ve Švábenicích

Doporučujeme všem registraci do našeho elektronického hlášení rozhlasu. Budete mít vždy aktuální informace. 

 rozhlas.pngodebirat.png androidplay.png appstore.png


Svabenice_Znak_2D.png

Upozorňujeme majitele vozidel na porušování Zákona o provozu na pozemních komunikacích. Při stání je nutné ponechat na komunikaci minimálně 6 metrů volného místa. Také je zakázáno parkovat na travnatých plochách v majetku městyse. V případě porušení bude přivolána Police ČR.


Svabenice_Znak_2D.png

Městys Švábenice aktuálně nabízí k odkoupení pozemky v lokalitě "Zábraní" o výměře cca 1000 m². Ke stažení:pdf[2].pngpdf[2].pngpdf[2].png

rozhlas.png

Zmeškali jste někdy důležité informace? Nechte si zasílat aktuality, oznámení a jiná upozornění z městyse SMS zprávami, e-maily nebo aplikací pro chytré telefony.

odebirat.png androidplay.png appstore.png

most
Drobečková navigace

Úvod > Městys > Památky a osobnosti > JUDr. František Pokorný

JUDr. František Pokorný

Narodil se 1. 12. 1897 ve Švábenicích, ale pracoval od roku 1911 mimo své rodiště v Brně, v Londýně a v Praze. Byl samouk a své vzdělání si osvojil při stálém plném zaměstnání soukromým studiem. Maturitu složil na reálném gymnáziu v Praze roku 1923 a doktorátu práv dosáhl na Karlově univerzitě roku 1928. Znalost několika jazyků mu otevřela cestu do ciziny.

Za své služby u vyslanectví v Londýně přispíval hojně do četných anglických listů a periodik a byl též dopisovatelem několika českých deníků a odborných časopisů. Je spoluautorem první anglické knihy o republice, která vyšla roku 1923 v londýnském nakladatelství T. Fischer Undin Ltd. pod názvem J. Císař – F. Pokorný, The Czechoslovak Republik. Pro dělnické nakladatelství v Praze přeložil životopis prvního anglického dělnického premiéra J. R. MacDonalda od M. Hamiltonové, vydaný roku 1924.

pokorny.jpg

Po odchodu ze státní služby pracoval přes 30 let v obchodním odvětví hutního průmyslu, který zastupoval v několika domácích i mezinárodních organizacích. V letech 1948–1950 byl místopředsedou ocelářského výboru Evropské hospodářské komise OSN v Ženevě. Po reorganizaci hutního průmyslu se stal předsedou resortní arbitrážní komise a později pracovníkem studijního oddělení.

 pokorny-navsteva.jpg

V roce 1958 odešel do důchodu, ale na žádost Státního nakladatelství technické literatury připravil ještě hutnickou a slévárenskou část Česko-anglického technického slovníku, který vyšel v roce 1963. Po skončení této práce se věnoval výhradně dějinám svého rodiště, jež dopsal roku 1968. Je autorem knihy Švábenice – Rod pánů ze Švábenic, vydané k 800. výročí založení obce Švábenice v roce 1970.

Veřejného uznání se mu dostalo roku 1936 zvolením za dopisujícího člena a roku 1947 za řádného člena Národohospodářského ústavu při České akademii věd a umění. Rodné Švábenice navštívil naposled v roce 1972.